رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
  • اجمعه ٢٥ ذی حجّه ١٤٤١
  • Friday, August 14, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2989 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶
- 13:30 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/07/17
بازدید:   87  
 
انتقال غیر ویروسی CRISPR یک موفقیت محسوب می شود
انتقال غیر ویروسی CRISPR یک موفقیت محسوب می شود
محققین از نانوذره های طلا برای انتقال CRISPR/Cas9 و تصحیح جهش های نقطه در موش مدل برای دیستروفی عضلانی دوشن استفداده کرده اند.

به گزارش بنیان به نقل از medicalnewstoday، در چند سال گذشته تکنولوژی ویرایش ژنومی CRISPR/Cas9 امیدواری های زیادی را در زمینه مطالعات تکوینی و طب بازساختی ایجاد کرده است اما روش انتقال بخش CRISPR به سلول ها یک چالش بوده است. در مطالعه ای که اخیرا صورت گرفته است محققین دانشگاه Tufts توانسته اند با موفقیت با تزریق وسیله انتقالی که آن را CRISPR/Gold نامیده اند، موتاسیون را در ژن دیستروفین مدل موشی دیستروفی عضلانی تصحیح کنند. این CRISPR/Gold حاوی پروتئین Cas9، guide RNA و DNA اهدا کننده است که همگی درون یک پوششی از طلا قرار گرفته اند. محققین براین باورند استفاده از این روش غیر ویروسی اثرات بالقوه off-targetها که ناشی از فعالیت دائم Cas9 است و زمانی اتفاق می افتد که افراد الگوی Cas9 را با استفاده از وکتور ویروسی منتقل می کنند، به حداقل می رساند.

دیستروفی عضلانی دوشن یک بیماری تخریب کننده عضلات است که ناشی از نبود یا جهش پروتئین دیستروفین است. در این مطالعه محققین نشان داده اند که دوز ساده از CRISPR/Gold سطح دیستروفین را دو هفته بعد از تزریق احیا می کند و با اصلاح جهش نقطه ای موجود در دیستروفین، این توالی در پنج درصد نسخه های ژنی دیستروفین در عضلات تزریق شده تصحیح می کند. این در حالی است که استفاده از روش پیشین CRISPR/Cas9 تنها یک درصد از نسخه های ژنی را تصحیح می کند. به طور ایده آل، تزریق این ترکیب به درون جریان خون می تواند منجر به ورود این نانوذرات به هر کدام از سلول های عضلانی شود و آن ها را تصحیح کند. این روش منجر به شگفتی فراوان محققین شده است و آن ها امیدوارند که بتوانند با گام نهادن درادامه راه هم کارایی این روش را افزایش دهند و هم این که راهی برای درمان این مشکل شایع پیدا کنند.

منبع : بنیان
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
اولین موفقیت در ویرایش ژن در پریمات های غیر انسان حذف ویروس اچ آی وی با روش ویرایش ژن در مدل حیوانی یک تکنولوژی ویرایش ژنومی جدید برای تصحیح دیستروفی عضلانی دوشن ترکیب فناوری نانو و زیست فناوری برای اصلاح ژن به منظور مقابله با بیماری تولید رده های سلول های بنیادی انسانی ویرایش ژنوم شده روش هدفمند اپی ژنتیکی برای درمان اشکال تهاجمی لوکمیا کارگاه عملی فناوری‌های ویرایش ژنوم یوکاریوتی روش‌های نوین در ویرایش ژنوم و سلول درمانی بررسی می‌شود چگونه مواد سمی روده ای وارد سلول می شوند؟ شناسایی یک آنزیم مدیفه کننده ژنوم مرتبط با سندروم رت(Rett syndrome) درمان تبخال با اصلاح ژنتیکی بدون cloche عروق خونی جدیدی نیز وجود ندارد!!! کارگاه معرفی تکنولوژی های ویرایش ژنوم یوکاریوتی با تاکید بر تکنولوژی مدرن CRISPR/Cas9 ژن درمانی سلول های بنیادی کلیدی برای درمان دیستروفی عضلانی مهار موفقیت آمیز پیشرفت دیستروفی عضلانی دوشن با استفاده از تکنولوژی ویرایش ژن ویرایش سلول های بنیادی اسپرم می تواند مطمئن ترین روش برای ویرایش ژنتیکی انسان باشد دانشمندان خواستار مجوز برای اصلاح ژن‌های جنین انسان شدند تکنیک های جدید، تخصصی بودن ابزارهای ویرایش ژنومی CRISPR/CAS9 را بهبود می بخشد تولید ارتش موش‌ها با اسپرم مصنوعی در چین اصلاح دقیق‌تر ژنها با کمک نور
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد