رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
  • اثلاثا ٢٢ ذی حجّه ١٤٤١
  • Tuesday, August 11, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2990 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶
- 13:34 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/07/17
بازدید:   86  
 
تنش باعث قوی تر شدن قلب می شود
تنش باعث قوی تر شدن قلب می شود
با گرفتن ویدئوهایی از قلب کوچک و در حال تپش گورخرماهی در حاکی در ظروف آزمایشگاهی در حال بازسازی است، محققین دینامیک غیر قابل انتظاری از سلول های دخیل در بازسازی بافتی را نشان داده اند. آن ها نشان دادند که بافت قلبی ضعیف شده، خود را در یک موج ایجاد شده بوسیله سلول های که با سرعت در حال حرکت هستند و با سلول های کوچکتر در حال تقسیم دنبال می شوند، بازسازی می کند.

به گزارش بنیان به نقل از medicalnewstoday، ذات این بازسازی موج مانند بوسیله تنش مکانیکی که روی سلول ها اعمال می شود تعیین می شود. نتایج این مطالعه که در نشریه Developmental Cell به چاپ رسیده است پارادیم جدیدی را در مورد چگونگی اثر گذاری نیروها روی بافت ها و بازسازی آن ها نشان می دهد و حاکی از این است که با دستکاری تنش های مکانیکی سلول ها، ما می توانند رویکردهای زیست مهندس و کاربردی جدیدی را طراحی کنیم.

در حالی که قلب انسان قادر نیست بعد از حمله قلبی خودش را بازسازی کند، گورخرماهی می تواند به آسانی سلول های قلبی آسیب دیده یا بیمار را بازسازی کند. محققین سال ها بدنبال یافتن راز این قدرت خارق العاده در این موجود بوده اند. در سال 2015، کائو و همکارانش قلب گورخرماهی را برداشته و آن را در ظروف آزمایشگاهی کشت دادند و مشاهده کردند که این اندام دو حفره ای هم چنان به ضربان ادامه داد، به نحوی که به نظر می رسید هنوز در بدن موجود قرار دارد. اما اخیرا آن ها بازسازی اپی کاردیوم قلبی این جانور در آزمایشگاه را مونیتور کرده و مورد تصویر برداری قرار دادند. آن ها بیشتر لایه اپی کاردی قلب را تخریب کرده و تکه های بافتی(explant) را زیر میکروسکوپ قرار داده و بازسازی را به صورت واقعی مشاهده کردند. آن ها انتظار داشتند که جمعیتی از سلول ها را ببینند که به صورت سریع در حال تقسیم و همانند سازی و تولید سلول های جدید هستند. هر چند این امر تا حدی مشاهده شد اما در واقع بازسازی اصلی قلبی بوسیله سلول های صورت می گیرد که همانند سازی DNA در آن ها صورت می گیرد اما تقسیمی صورت نمی گیرد و به طور شگفت آوری سلول های تخصص یافته ای با محتوای DNA دو برابر تولید می شود. به نظر می رسد با تولید این سلول ها که اندازه بزرگ تر دارند، پوشاندن ناحیه آسیب راحت تر می شود و این تاکتیک ظرفیت بازسازی کنندگی این جمعیت سلولی که سطح را به صورت موثری می پوشانند افزایش می دهد.

در ادامه آن ها مشاهده کردند که این روند بازسازی به صورت یک موج عمل می کند. سلول های بزرگ در راس این موج با سرعت بیشتری حرکت می کنند و سطح را می پوشانند و سلول های کوچک تر با قابلیت تقسیم در ادامه موج آمده و سلول های جدید مورد نیاز برای ادامه بازسازی را تولید می کنند. اندازه گیری تنشی که سلول ها طی این جریان متحمل می شوند نشان داد که سلول های بزرگ تر سریع تر پیچ و تاب می خوردند و خود را برای پوشاندن آسیب تطبیق می دهند.

این مطالعه می تواند اطلاعات پایه ای را در مورد تصمیمات سلولی در جهت بازسازی بافت و اندام ارائه دهد.

منبع : بنیان
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
پیشگیری از پیری با درمان چین و چروک سلول ها کشتن ابر ویروس‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک با پلیمر مصنوعی جدید شناسایی یک پروتئین موثر در بیماری عروق کرونر آیا تکوین قلب در دو جنس متفاوت است؟ تغییر شکل هیدروژل‌ها توسط مولکول DNA: پیش به سوی ساخت «ربات‌های نرم» تغییر DNA مسافران مریخ نقشه راه DNA باستان ایران تهیه می‌شود بازسازی بافتی با مولکول های هدف قرار دهنده ژن تایید اولین کیت تشخیصی چند ژنی بر پایه توالی یابی نسل جدید (NGS) رابطه شاخصه‌های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور ارتباط مستقیم طول تلومر و نارسایی قلبی در انسان هکرهای زیستی سازندگان بدافزارهای نسل آینده ابزاری برای توالی سنجی DNA در صحنه جرم ترمیم قلب های آسیب دیده با سلول های خودشفا دهنده 99 درصد از میکروب‌های بدن انسان هنوز ناشناخته‌اند! میکروبها اینترنت دارند تشخیص سرطان سینوس با آزمایش خون مغز بیماران مبتلا به آلزایمر باکتری بیشتری دارد فناوری‌های مینیاتوری، نویدبخش تحولی بزرگ در تشخیص بیماری‌ها پروتئین از حمله قلبی محافظت می کند
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد