رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
  • الاربعا ١٠ ربیع الثانی ١٤٤٢
  • Wednesday, November 25, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2293 تاریخ انتشار: 
یکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵
- 11:17 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/05/24
بازدید:   139  
 
معرفی کتاب نانوفناوری ساختاری DNA
معرفی کتاب  نانوفناوری ساختاری DNA
نادرین سیمن یکی از محققان پیشرو در حوزه نانوفناوری DNA اخیرا کتابی در این حوزه منتشر کرده است که در آن مقوله دستکاری DNA و تولید ساختارها و ادوات مختلف نانومقیاس با این ماده مورد بررسی قرار گرفته است.

نانوفناوری DNA یکی از حوزه‌های جذاب در جهان است که در آن از قابلیت‌های این ماده وراثتی برای تولید مواد جدید در مقیاس نانومتری استفاده می‌شود.
کتابی با عنوان « Structural DNA nanotechnology » با قلم Nadrin Seeman به رشته تحریر در آمده است که در آن این موضوع به بحث و بررسی پرداخته می‌شود. در این کتاب خواننده می‌تواند سفری به دنیای نانوفناوری ساختاری DNA داشته و از کاربردهای این حوزه مطلع شود.
یکی از مزیت‌های این کتاب نوع رویکرد نویسنده آن به مقوله نانوفناوری‌ DNA است به طوری که اساس این حوزه به صورت بنیادی مورد بررسی قرار می‌گیرد. این کتاب برای محققانی که در حوزه نانوفناوری DNA کار می‌کنند بسیار مفید خواهد بود.
فصل اول این کتاب، منشاء ساختاری نانوفناوری DNA را تشریح می‌کند چیزی که خود سیمن به عنوان یکی از افراد پیشرو در این حوزه، آن را تجربه کرده است. سیمن مفاهیم مربوط به اتصال و ارتباط میان رشته‌های DNA را تشریح می‌کند و همچنین توضیحاتی درباره زنجیره‌ای که منجر به توسعه نانوفناوری DNA می‌شود ارائه می‌دهد.
خواننده اصول بنیادی طراحی توالی های مورد نیاز برای اتصال رشته‌های DNA را فراگرفته و همچنین مسائل مربوط به این مفاهیم نظیر تعمیم مکمل‌ها مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. بعد از این بحث‌ها، روش‌های تولید و تعیین مشخصات مورد استفاده در نانوفناوری DNA تبیین می‌شود.
بعد از بررسی روش‌های اتصال رشته‌ها، آرایش DNA به صورت ساختارها بزرگتر مورد بحث قرار می‌گیرد. سیمن این بخش را با استفاده از علاقه‌مندی‌های خویش در این حوزه پیش برده و به تشریح خودآرایی بلوری می پردازد.
در نیمه دوم کتاب، ابتدا ادوات DNA ارائه می‌شوند، ادواتی که می‌توانند حرکت کنند. ترکیب ساختار و حرکت در فصل بعد تشریح می‌شود، جایی که مفهوم اسمبل مولکولی مطرح شده است.
ظهور فناوری اوریگامی DNA درک این مفاهیم را ساده کرده است، با این حال یک فصل ویژه به موضوع اوریگامی اختصاص داده شده که در آن ساختارهای سه بعدی و دو بعدی بدست آمده از اوریگامی مورد بررسی قرار می گیرد.
در فصل پایانی کتاب نیز به موضوع توانایی کنترل و مدیریت نانوساختارها با قدرت تفکیک نانومقیاس مطرح می‌شود.
مطالعه این کتاب به کسانی که در حوزه نانوفناوری DNA کار می‌کنند توصیه می‌شود.
 

منبع :

http://www.rsc.org/chemistryworld/2016/07/structural-dna-nanotech-seeman

منبع : مرکز راهبری فناوری های همگرا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
پیشگیری از پیری با درمان چین و چروک سلول ها کشتن ابر ویروس‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک با پلیمر مصنوعی جدید شناسایی آنتی‌بیوتیک‌های تولید شده توسط میکروب‌ها با نانوزیست‌حسگر پایش سلول‌های سرطانی به کمک نانو ردیاب‌ها تغییر شکل هیدروژل‌ها توسط مولکول DNA: پیش به سوی ساخت «ربات‌های نرم» تغییر DNA مسافران مریخ همگرایی فناوری‌نانو و زیست‌فناوری برای ترمیم نخاع آسیب‌دیده تنش باعث قوی تر شدن قلب می شود نقشه راه DNA باستان ایران تهیه می‌شود بازسازی بافتی با مولکول های هدف قرار دهنده ژن تایید اولین کیت تشخیصی چند ژنی بر پایه توالی یابی نسل جدید (NGS) رابطه شاخصه‌های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور کاربرد نانوتراشه در تبدیل سلول‌های پوست به انواع دیگر سلول ها هکرهای زیستی سازندگان بدافزارهای نسل آینده ابزاری برای توالی سنجی DNA در صحنه جرم 99 درصد از میکروب‌های بدن انسان هنوز ناشناخته‌اند! میکروبها اینترنت دارند تشخیص سرطان سینوس با آزمایش خون نانوذرات طلا به کمک درمان سرطان می‌آیند رقابت 67 طرح مفهومی در چالش فناوری ساخت نانوحسگر زیستی
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد