رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹
  • اجمعه ١٢ ربیع الثانی ١٤٤٢
  • Friday, November 27, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   3024 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶
- 15:34 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/12/09
بازدید:   87  
 
یافتن ژن های که به تعیین ویژگی های ما کمک می کنند
یافتن ژن های که به تعیین ویژگی های ما کمک می کنند
برای چندین دهه، متون زیست شناسی به طور قطع و یقین ویژگی های و خصوصیات ما را محصول ژن های ما می دانستند اما مطالعه ای جدید در دانشگاه Yale پشنهاد کرده است که مکانیسم دیگری نیز وجود دارد که می تواند تنوع ویژگی های ما حتی در افراد از نظر ژنتیکی مشابه را تنظیم کند.

به گزارش بنیان به نقل از news-medical.net، به گفته هیفان لین در مرکز تحقیقات سلول های بنیادی دانشگاه Yale، نوع خاصی از RNAدر هماهنگی یک پروتئین شایع عمل کرده و فرد را بدون کمک ژن ها از تغییرات ژنتیکی مضر در امان می دارد. این مکانیسم می تواند توضیخ دهد که چگونه سلول های معمولی مانند فیبروبلاست ها می توانند به سلول های بنیادی تبدیل شوند و چرا برخی از سرطان ها به صورت تصادفی بوجود می آیند.

این تئوری که فاکتورها بیش از ژن ها مسئول ویژگی ها یا فنوتیپ فرد هستند، به بیش از 70 سال پیش بر می گردد اما در دهه گذشته این تئوری پررنگ تر شده است. برای مثال جانوران کلون شده اغلب با رنگ های متفاوتی از جانوران والد بوجود می آیند ولی دلیل این تفاوت رنگ تاکنون مشخص نبود. حدود یک دهه قبل محققین دریافتند که درصد قابل توجهی از مگس های سرکه فاقد پروتئینی به نام Hsp-90 هستند و به موجب آن ناهنجاری هایی مانند رشد پاها در جایی که باید چشم ها باشند و ... را نشان می دهند. به نظر می رسد که Hsp-90 جانور را در برای تغییرات ژنتیکی مضر در ژنوم که به ضرر جانور است حفظ می کند. از آن جایی که Hsp-90 سایر مولکول ها را برای پاسخ دهی به استرس تحریک می کند، محققین به این باور رسیدند که فاکتورهای دیگری نیز در تعیین این ویژگی ها دخیل هستند. تصور می شود که Hsp-90 ناهنجاری های تصادفی را با سرکوب فعالیت” jumping genes” سرکوب می کند که می توانند به سایر نواحی ژنومی تغییر مکان دهند و منجر به موتاسیون شوند. دکتر لین و همکارانش در Yale نشان داده اند که نوعی RNA کوچک موسوم به Piwi-interacting RNA یا piRNAدر هماهنگی با Hsp-90 و یک مولکول دیگر عمل می کند و تولید واریته ها و فعال سازی واریته های موجود را مهار می کند.ژن ها نیز در محافظت در برابر واریته های مضر نقش دارند اما احتمالا عملکرد آنها از طریق piRNA و Hsp-90 صورت می گیرد.

لین که به مطالعه piRNAها در سلول های تولید مثلی و سلول های بنیادی پرداخته است می گوید که تغییرات در سطح Hsp-90 و piRNAها در بین سلول های منفرد از یک نوع می تواند توضیح دهد که چرا شمار اندکی از سلول های معمولی می توانند به سلول های بنیادی بازبرنامه ریزی شوند و چرا برخی موتاسیون های مضر در برخی سرطان ها ایجاد می شوند. این مطالعه نشان می دهد که ما هنوز باید مطالب زیادی را در مورد اصول پایه تنظیم ژن فرا بگیریم.

منبع : بنیان
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
پیشگیری از پیری با درمان چین و چروک سلول ها یک باکتری؛ کوچک‌ترین ضبط کننده داده! ارتش آمریکا گیاهان هوشمند می سازد تغییر DNA مسافران مریخ کشف یک گونه جدید مخمر توسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی ایران جعبه سیاه بدن انسان شناسایی یک تنظیم کننده کلیدی در باروری مردان ضرورت مشاوره ژنتیک حذف بیماری وراثتی در نطفه آزمایشگاهی ممکن شد بانک میکروارگانیسم های مرکز ذخایر ژنتیکی دارای اعتبار جهانی شد رشد بافت کبدی مهندسی شده بعد از پیوند به دنبال بهبود تولید سلول های کلیدی دخیل در درمان دیابت درمان دیابت نوع یک با مهندسی جزایر پانکراسی در خارج از بدن کاربرد پلاکت‌های مهندسی شده در جلوگیری از رشد مجدد تومور سرطانی نقش مارکر اپی ژنتیکی RNA کلیدی در سیستم ایمنی شورای ملی منابع ‍ژنتیکی کشور تشکیل می شود دستکاری ژنتیکی برای رهایی از دیابت و چاقی ساخت زیست‌حسگر با دستکاری ژنتیکی مخمر نان درمان ۲ نوزاد مبتلا به سرطان با تغییر ژن مهندسی سلول های بنیادی برای کشتن HIV
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد